Rodzaje opakowań foliowych i ich przeznaczenie
Tworzywa sztuczne, to niezwykle użyteczne materiały, w niektórych sytuacjach wręcz niezastąpione. W przypadku żywności wydłużają okres przydatności do spożycia. Są lekkie, a tym samych łatwe w transporcie. Obecnie, Unia Europejska kładzie wielki nacisk na stworzenie obiegu zamkniętego dla opakowań ropopochodnych. Coraz mocnej rozwijane są technologie opakowań biodegradowalnych pochodzących z biomasy takiej jak kukurydza, trzcina cukrowa oraz technologie recyclingu mechanicznego i chemicznego. Mimo trendu, skala pokazuje, że to wciąż po opakowania foliowe najczęściej sięga przemysł.
Do najczęściej spotykanych materiałów termoplastycznych należą:
• Politereftalan etylenu (PET) – inaczej poliester, wykorzystywany do produkcji plastikowych butelek, taśm spinających
• Polietylen (PE) – termokurczliwy materiał o szerokim zastosowaniu, występujący najczęściej w postaci worków i rolek folii
• Polipropylen (PP) – stosowany do produkcji worków i opakowań na gotowe posiłki
• Polichlorek winylu (PVC) – wysoko przezroczysty, połyskliwy materiał termoplastyczny stosowany zazwyczaj jako warstwa zabezpieczająca, poprawiająca prezencję produktu
• Poliamid (PA) – powszechnie znany jako nylon, w przemyśle opakowaniowym stosowany jako bariera ochronna przed warunkami atmosferycznymi.
Alternatywę dla powyższych mają stanowić bio-tworzywa oraz opakowania z papieru. Problemem pierwszych jest to, iż znaczna część upraw musiałaby zostać przeznaczona na ich produkcję, a zmieszanie takich materiałów z plastikiem znacznie utrudniałoby recycling. Opakowania z papieru choć wydają się bardziej ekologiczne, to jednak do ich wytworzenia potrzeba znacznie większych nakładów energii, co przekłada się na wysoką emisję CO².